Oslávenkyňa

Niektoré poslankyne prišli po mesačnej prestávke s novým účesom. S krátkymi vlasmi sa objavila napríklad saskárka Janka Cigániková, ryšavšia ako v októbri bola aj podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová. Tá mimochodom oslávila 28. novembra, teda na začiatku schôdze 41 rokov. Gratulovali jej viacerí kolegovia, okrem iných aj šéf NRSR Andrej Danko. V minulosti mal s Nicholsonovou napäté vzťahy.

Voľno pre kalamitu

Prvý týždeň rokovania začalo v Bratislave snežiť. Sneh zmrzol a vyzeralo to, že pol centimetra na cestách je kalamita. Meškanie autobusov, vlakov, babušenie sa do šálov. Hnusný čas zjavne vyrušoval poslancov pri práci a tak si vo štvrtok 30. novembra odhlasovali, že v piatok nemusia hlasovať. Tradičná výhovorka: práca poslanca nie je len o hlasovaní. Rekapitulácia: občan poraď si, aby si sa do práce načas dostavil aj v zime, ale ak vyhráš mandát, nemusíš.

Ak je škaredo vo štvrtok, v piatok už nemusí byť a to si poslanci zrejme neuvedomili. Boli takí zaneprázdnení, že ani jeden z nich nestihol pozrieť predpoveď počasia na ďalší deň. A akoby na truc, v piatok svietilo na hradnom kopci slnko.

Humbug okolo platov

Na stole mali poslanci počas celých dvoch týždňov 80 bodov na riešenie, medzi nimi aj dôležité zákony, ktoré sa týkajú zdravotníctva, daní, rozpočtu, či sociálnych služieb. Najväčšie oduševnenie zákonodarcov sme však mohli pozorovať vtedy, keď prišla reč na ich vlastné platy. Tento rok, rovnako ako po všetky prechádzajúce od ekonomickej krízy, si mali na návrh premiéra svoje platy zmraziť. Aby boli na rovnakej úrovni aj v Novom roku. Avšak mnohým sa tento manéver, považovaný za populistický nepáčil. Chvíľu hrozilo, že preto môže padnúť koalícia. Nakoniec však prišli k dohode, že sa dohodnú a bolo po vzrušení.

Kde ste, páni poslanci?

Čo sa týka ďalších zákonov, napríklad z ministerstva financií, tie už poslancov až tak nezaujímali. Prázdne lavice vyrušovali aj samotného ministra Petra Kažimíra. Takto sa obrátil v rozprave na predsedajúceho: „Ešte som tajne dúfal, že dáte možnosť tým zástupom čakajúcich poslancov na chodbách, aby sa mohli rýchlo dostaviť do tejto sály, lebo teraz to tak vidím asi na nejakú desatinu z celej Národnej rady a samozrejme ako predstaviteľ exekutívy nemám právo sa k tomu vyjadrovať, možno ako štyrikrát zvolený poslanec áno, ale inak nie.”

Krik pre Kaliňáka

Jeden deň a pol noci si vyhradili poslanci aj na odvolávanie najnenávidenejšieho ministra opozície – Roberta Kaliňáka. Po kriku opozície, obhajove šéfa vnútra premiérom, ktorá spočívala hlavne vo vystavení faktúry prezidentovi za lety do Popradu, emóciách a tradičných slovných urážkach o psychopatoch, poslanci dospeli aj do tretice k záveru, že ten Kaliňák má predsa len a stále ich podporu.