Tak ako všetci zákonodarci, aj Robert Kaliňák si v budúcom roku finančne prilepší. Namiesto aktuálnych 3346 eur bude v roku 2019 zarábať 4752 eur v hrubom. Exminister tento plat berie ako "dôchodok", lebo v istom slova zmysle sa na poslaneckej stoličke po mnohých rokoch ministrovania cíti vraj ako politický dôchodca.

Kaliňák-vysvetľovač

Ako to myslel, vysvetľuje vo videu:

Roberta Kaliňáka sme sa pýtali aj to, či by mal existovať strop veku pre poslancov. „Poslanec je volená funkcia, závisí od vôle voličov. Ak je aktívny aj v dôchodkovom veku a má stále priazeň voličov, je  nevidím dôvod, prečo by nemohol funkciu vykonávať. Aj zastropovanie dôchodkov pre zamestnancov je možnosť, nie povinnosť. Nedávno skončil v Lehote pod Vtáčnikom starosta, ktorý bol volený opakovať päť či šesť období. Má 85 rokov a voliči ho zvolili, hoci už mal vtedy 81 rokov, lebo bol stále aktívny. Vek nie je rozhodujúci,“ povedal. Na mená poslancov národnej rady, ktorý by boli aj v dôchodkovom veku výrazní, si však narýchlo spomenúť nevedel. „Neriešim vek kolegov, takže neviem,“ vykrútil sa.

Skokový nárast

Prečo poslancom stúpnu platy o vyše 1000 eur?Poslanci  si po ôsmych rokoch nezmrazili plat. Zákon hovorí, že plat poslanca tvoria dve zložky. Prvá je skutočný plat, trojnásobok priemernej nominálnej mzdy v hospodárstve v uplynulom roku. Druhá sú nezdaniteľné paušálne náhrady, teda zdroje na stravu a cestovanie. Tá sa ráta ako 1,8 násobok priemernej mzdy ak je rečo o poslancovi, ktorý má trvalý pobyt v Bratislave a 2,1 násobok pri mimobratislavských poslancoch.

Poslanec Kaliňák si počas rokovania výboru kreslí. Nechal voľnosť svojmu umeleckému cíteniu.
Poslanec Kaliňák si počas rokovania výboru kreslí. Nechal voľnosť svojmu umeleckému cíteniu.
Zdroj: Noviny.sk

No  a keďže poslanci si od roku 2011 každý rok "zmrazovali" svoje mzdy, v tom budúcom im odmena za prácu stúpne skokovo. Rozdiel medzi tým, čo priemerný Slovák zarobil v roku 2011 a v roku 2018 tvorí približne 200 eur. Kým pred siedmimi rokmi sme zarábali necelých 800 eur za mesiac, dnes je to skoro 1000 eur. Poslanci, ktorí do decembra 2018 brali za svoj výkon 3346 alebo 3576 eur budú od 1. januára 2019 inkasovať mesačne vyše 4700 eur.